-Príbeh chalupy U dobrého hospodára-

Tu vám postupne predstavíme históriu, súčastnosť a aj budúcnosť projektu U dobrého hospodára

U dobrého hospodára je miesto otvorené pre každého kto sa chce zabaviť, odýchnuť v lone prírody, v kruhu priateľov a rodiny. Sledujte príbeh tejto chalupy na týchto stránkach.  Dobrý hospodár chce svojou vytrvalosťou, s pomocou priateľov a bártrovou taktikou dať toto unikátne miesto dokopy. Cieľom je vybudovať miesto pre konanie eventov pre rôzne komunity nadšencov prírody, lyžovania, divadla, dobré jedla a vínka či nadšencov rôznych šialených nápadov a tak postupne chalupu pod Chočom zveladiť a posunúť na ešte lepšie miesto pre nás všetkých, ktorí sa v tomto príbehu dobrého hospodára objavíme. Dobrý hospodár ako divadelník, ktorý sa aktívne venuje divadlu viac ako 13 rokov chce v novej role chalupára do plánov zahrnúť aj vytvorenie divadelnej skúšobne v hospodárskej budove. Popri tejto obnove sa budú priestory dať prenajať aj na súkromné účely, aby sa si objekt "zarobil" na réžiu svojej prevádzky  najnutnejšie opravy.

Európa pre nás o.z.

..roky šesťdesiate
..roky šesťdesiate
...deväťdesiate roky
...deväťdesiate roky

1896-2000

— Prvých 104 rokov —

Pôvodná jednopodlažná drevenica v ktorej dokonca pred  2.svetovou vojnou  fungovala miestna krčma si žila vyše jedno storočie. V miestnosti, kde je dnes obyvačka miestny štamgasti filozofovali, preberali miestne novinky s  "nemiestnymi" klebetami, takže zrubové drevené steny vedia toho viac než dosť. Možno Vám niečo pošepnú, pri návšteve chalupy U dobrého hospodára.

2000 -2017

— Prestavba drevenice —

V roku 2000 došlo k prestavbe drevenice. Kamenné základy domu a pôvodne  drevené steny domu sa ponechali, pribudlo obytné podkrovie anová hospodárska budova s dvojgaražou. Pikoškou je, že miesto tejto budovy mala byť squashová hala s presklennou stenou a s výhladom do lesa. Z plánov sa zachoval aspoň ten výhľad do lesa, ktorý majú hostia pri hre billiardu alebo pin-pongu v spoločenskej miestnosti.

2017

— Nová vízia nového hospodára —

Začiatkom roka 2017 prebral hospodárenie drevenice nový hospodár - divadelník a teraz už aj chalupár Jano. V najbližších rokoch chce postupne krok za krokom realizovať svoje plány a sny a  vytvoriť tak z tohto miesta pre seba, svojich priateľov a hostí  unikát svojho druhu. Zdieľanim tohto objektu a občasným prenájmom chce prinavrátiť tomuto milému domčeku život a pokryť tak aj vysoké náklady na prevádzku a údržbu.

V roku 2017, po 6 rokoch spánku chalupár Jano zabezpečil  priestory chalupy  do prevádzky schopného stavu. Chalúpka dnes vonia z vnútra domovom. Vďaka vybudovaniu centrálnej kotolni je zabezpečená celoročná komfortná teplená pohoda pre jej hostí.

PRIPRAVUJEME v roku 2018: 

  • Históriu nášho domčeka s fotkami a príbehmi prezentačnou formou priamo v našich priestoroch.
  • Klenbová pivnica s vlastným výčapom domácim pivkom
  • Ponuka vín Dobrohospodárov Hergotič
  • prenájom Karaoke
  • budovanie divadelnej skúšobne

Hans Christian Andersen 

- Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherné vydanie. -